Statut Rady Kapłańskiej Archidiecezji Warmińskiej
STATUT
RADY KAPŁAŃSKIEJ ARCHIDIECEZJI WARMIŃSKIEJ
Struktura i zadania
1. Rada Kapłańska Archidiecezji Warmińskiej jest organem wspierającym Arcybiskupa Metropolitę Warmińskiego w kierowaniu Kościołem partykularnym, zgodnie z przepisami prawa. Stanowi ją reprezentacja prezbiterów Archidiecezji Warmińskiej.
2. Rada Kapłańska posiada jedynie głos doradczy i nie może nigdy działać bez Arcybiskupa Metropolity Warmińskiego.
3. Rada Kapłańska wypowiada się w sprawach przewidzianych przez prawo i przedłożonych jej przez Arcybiskupa Metropolitę Warmińskiego lub przynajmniej zaaprobowanych przez niego, zwłaszcza w kwestiach związanych z życiem i posługą kapłanów, budzeniem powołań kapłańskich i zakonnych, uświęceniem wiernych, sposobem przekazywania nauki wiary.
4. Arcybiskup Metropolita Warmiński do ważności aktu powinien zasięgnąć opinii Rady Kapłańskiej w sprawach dotyczących:
a. zwołania synodu diecezjalnego (kan. 461 § 1);
b. erygowania parafii, jej zniesienie lub dokonanie w niej poważnych zmian (kan. 515 § 2);
c. wydania przepisów co do przeznaczenia ofiar składanych do wspólnej kasy parafialnej z okazji wykonywania zadań parafialnych oraz wynagrodzenia kapłanów wypełniających te zadania (kan. 531);
d. nałożenia na osoby prawne i fizyczne umiarkowanego podatku na pokrycie potrzeb diecezjalnych (kan. 1263);
e. ustanowienia parafialnych rad duszpasterskich (kan. 536 § 1);
f. udzielania zezwolenia pod budowę kościoła (kan. 1215 § 2);
g. przeznaczenia jakiegoś kościoła na cele świeckie, poza wypadkiem, w którym kościół ten nie nadaje się już w żaden sposób do sprawowania w nim kultu Bożego i nie ma możliwości odrestaurowania go (kan. 1222 § 2);
h. wyboru proboszczów spośród członków Rady Kapłańskiej, z którymi będzie się konsultował przy usuwaniu i przenoszeniu proboszczów (kan. 1742 § 1 i kan. 1750).
5. Zasadniczym obowiązkiem członków Rady Kapłańskiej jest:
a. uczestniczenie we wszystkich posiedzeniach Rady Kapłańskiej, które powinny odbyć się przynajmniej raz w roku;
b. wypowiadanie w czasie obrad i dyskusji swojej opinii oraz opinii tych kapłanów, których reprezentuje;
c. zgłaszanie wniosków w sprawach podlegających kompetencji Rady Kapłańskiej;
d. wykonywanie zadań zleconych przez Arcybiskupa Metropolitę Warmińskiego lub Radę Kapłańską, mających związek ze sprawami omawianymi na posiedzeniach Rady;
e. zachowanie tajemnicy urzędowej.
6. Posiedzenia Rady Kapłańskiej zwołuje i im przewodniczy Arcybiskup Metropolita Warmiński lub wyznaczony przez niego jeden z członków Rady Kapłańskiej.
7. Rada Kapłańska wybiera spośród siebie Sekretariat złożony z sekretarza i dwóch jego zastępców.
8. Zadaniem Sekretariatu jest przyjmowanie i porządkowanie wniosków zgłoszonych przez członków Rady Kapłańskiej lub innych kapłanów, protokołowanie obrad, wymiana korespondencji z duchowieństwem Archidiecezji Warmińskiej, sporządzanie uchwalonych przez Radę Kapłańską wniosków i troska o jej archiwum.
Skład Rady Kapłańskiej
9. Rada Kapłańska liczy 40 kapłanów. Przynajmniej połowa członków Rady Kapłańskiej ma pochodzić z wyboru dokonanego zgodnie z niniejszym Statutem. Pozostali członkowie wchodzą z urzędu i nominacji Arcybiskupa Metropolitę Warmińskiego.
10. Z urzędu wchodzą:
a. biskup koadiutor i biskupi pomocniczy;
b. wikariusze generalni, wikariusze biskupi i wikariusz sądowy;
c. kanclerz Kurii Archidiecezji Warmińskiej;
d. ekonom Archidiecezji Warmińskiej;
e. rektor Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie;
f. rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Pieniężnie;
g. dziekan Wydziału Teologii UWM w Olsztynie;
h. delegat Arcybiskupa Metropolity Warmińskiego do spraw formacji stałej kapłanów;
i. prepozyt Warmińskiej Kapituły Katedralnej i prepozyci Kapituł Kolegiackich;
11. Z wyboru wchodzą:
a. jedenastu proboszczów diecezjalnych;
b. jeden proboszcz parafii powierzonej instytutowi życia konsekrowanego lub stowarzyszeniu życia apostolskiego;
c. sześciu wikariuszy;
d. jeden przedstawiciel księży rezydentów i emerytów;
e. jeden przedstawiciel księży pracujących poza duszpasterstwem parafialnym;
12. Ponadto do Rady Kapłańskiej wchodzą członkowie z nominacji Arcybiskupa Metropolity Warmińskiego.
Regulamin wyborów
13. Czynne i bierne prawo wyborcze mają wszyscy kapłani inkardynowani do Archidiecezji Warmińskiej oraz ci, którzy na sposób stały pracują w duszpasterstwie na terenie Archidiecezji Warmińskiej lub mają w niej zatrudnienie nadzorowane przez Arcybiskupa Metropolitę Warmińskiego.
14. Wybory członków do Rady Kapłańskiej odbywają się w terminie określonym przez Arcybiskupa Metropolitę Warmińskiego poprzez wysłanie w zamkniętych kopertach – na adres Kurii Archidiecezji Warmińskiej (10-006 Olsztyn, ul. Pieniężnego 22 z dopiskiem: „Rada Kapłańska”) – nazwisk swoich kandydatów wpisanych na kartach wyborczych, według następujących zasad:
a. proboszczowie diecezjalni wpisują na karcie wyborczej imiona i nazwiska jedenastu innych proboszczów spośród duchowieństwa należącego do Archidiecezji Warmińskiej;
b. kapłani należący do instytutów życia konsekrowanego lub stowarzyszeń życia apostolskiego wpisują na karcie wyborczej imię i nazwisko jednego proboszcza zakonnego, któremu Arcybiskup Metropolita Warmiński powierzył parafię w Archidiecezji Warmińskiej;
c. wikariusze diecezjalni wpisują na karcie wyborczej imiona i nazwiska sześciu innych wikariuszy spośród duchowieństwa należącego do Archidiecezji Warmińskiej;
d. kapłani rezydenci i emeryci wpisują na karcie wyborczej imię i nazwisko jednego kapłana rezydenta lub emeryta spośród duchowieństwa należącego do Archidiecezji Warmińskiej;
e. kapłani pracujący poza duszpasterstwem parafialnym wpisują na karcie wyborczej imię i nazwisko jednego kapłana pracującego poza duszpasterstwem parafialnym spośród duchowieństwa należącego do Archidiecezji Warmińskiej.
15. Po upływie wyznaczonego terminu, pracownicy kancelarii Kurii Archidiecezji Warmińskiej pod przewodnictwem kanclerza dokonają otwarcia kopert i obliczenia wyników głosowania. Następnie sporządzą protokół wyborów i zniszczą wszystkie karty do głosowania. Kandydaci, którzy w swoich kategoriach otrzymali największą ilość głosów, są wybrani do Rady Kapłańskiej. W przypadku jednakowej ilości głosów – wybrany zostanie ten, który jest najstarszy święceniami lub wiekiem.
Utrata członkowstwa
16. Kadencja członka Rady Kapłańskiej z wyboru trwa 5 lat i może być odnawiana.
17. Zrzeczenie się członkostwa z Rady Kapłańskiej osiąga skutek po przyjęciu go przez Arcybiskupa Metropolitę Warmińskiego.
18. Z mocy samego prawa tracą członkostwo w Radzie:
a. kapłani ukarani cenzurą;
b. kapłani, którzy utracili urząd lub funkcję, z racji których weszli w skład Rady Kapłańskiej.
19. W wypadku zawakowania miejsca lub niemożności wykonywania zadania przez członka Rady Kapłańskiej z przyczyn przewidzianych prawem, Arcybiskup Metropolita Warmiński wskaże jego następcę spośród tych, którzy otrzymali największą ilość głosów, lub zarządzi wybory uzupełniające.
20. Statut wchodzi w życie dnia 20 stycznia 2017 r.
Olsztyn, dnia 20 stycznia 2017 r.
l.dz. 47/2017
Abp Józef Górzyński
METROPOLITA WARMIŃSKI
ks. Tadeusz Marcinkowski
kanclerz kurii