Sługa Boży Kardynał Stanisław Hozjusz – Pasterz Kościoła Warmińskiego
Podczas Mszy św. abp Józef Górzyński przypominał, że piątego maja była 520. rocznica urodzin sługi Bożego kard. Stanisława Hozjusza. – Wspominamy go, ponieważ jest postacią znaczącą w historii Kościoła powszechnego, jak i w historii Polski. Chcemy prosić podczas tej Eucharystii, w bazylice, gdzie został pochowany, o jego beatyfikację. Prosimy Boga, by zechciał dać nam łaskawie jego jako patrona; był doskonałym obrońcą wiary chrześcijańskiej, wielkim pasterzem Kościoła – mówił na wstępie liturgii metropolita warmiński.
Homilię wygłosił ks. Wojciech Kotowicz, wicerektor WSD „Hosianum”.
Po Eucharystii złożono kwiaty na nagrobku kard. Stanisława Hozjusza. Pomnik kardynała w Bazylice Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu w Rzymie uważany jest za jeden z najcenniejszych poloników w Rzymie. Znajduje się w prezbiterium po prawej stronie absydy. Charakteryzuje się oszczędnością w detalu, ale i pięknem wykonania. Nad nagrobkiem znajduje się malowidło przedstawiające personifikacje Przezorności i Władzy. U góry pod herbem umieszczono popiersie Hozjusza; zdaje się on wychylać z medalionu ku patrzącym. Poniżej widzimy rzeźbioną książkę z napisem: „Catholicus non est qui a Romania Ecclesia in fidei doctrina discordant” – „Nie jest katolikiem, kto nie zgadza się z Kościołem Rzymskim w sprawach doktryny wiary”.
Pierwszego dnia konferencji, w kościele św. Stanisława w Rzymie, otwarto wystawę związaną z postacią biskupa warmińskiego kard. Stanisława Hozjusza. – Zainspirował nas do tego burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki. Wówczas okazało się, że Braniewo posiada i ma dostęp do artystów plastyków, którzy uczestniczą co roku w plenerach malarskich, organizowanych przez naszą placówkę – mówi Anna Kowalczyk, dyrektor Braniewskiego Centrum Kultury.
Zaproponowano im, by podjęli się wykonania prac artystycznych związanych z postacią sługi Bożego kard. Hozjusza. Tak powstała wystawa „Śladami kardynała Stanisława Hozjusza”. – Dlaczego śladami? Gdyż na obrazach uwieczniona jest jego postać podczas wypełniania najważniejszych zadań życiowych; przedstawiony podczas zadumy i przemyśleń. Nie zabrakło również akcentów braniewskich – przybliża dyrektor.
Wystawa składa się z prac o formacie 100×70 cm. – Są to prace wykonane farbami olejnymi, a czas ich wykonania trwał około trzech miesięcy – dodaje. Podkreśla, że w niedługim czasie obrazy wrócą do Braniewa, gdzie zorganizowana zostanie ich wystawa.
Konferencja naukowa jest również okazją do podkreślenia 25-lecia istnienia Wydziału Teologii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. – Jeżeli popatrzymy na nasze godło, to zobaczymy drzewo, które ma trzy korzenie. Jednym z nich jest Wydział Teologii z bogatym dziedzictwem kard. Hozjusza, którego upamiętniamy – przybliża dr hab. Jerzy Przyborowski, profesor UWM, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Przypomina, że właśnie Hozjusz, jako biskup warmiński, pierwszy sprowadził w 1564 r. do Polski jezuitów, fundując im kolegium w Braniewie. W ten sposób rozpoczęło się kształcenie teologiczne na Warmii. – Stąd Wydział Teologii jest filarem naszej uczelni – podkreśla rektor.
Krzysztof Kozłowski/ks. Marcin Sawicki