Relikwie bł. Stefana Wyszyńskiego w Olsztynie
– To wielki zaszczyt i wyróżnienie dla naszej parafii. W naszej świątyni od kilku lat każdego 28. dnia miesiąca trwała modlitwa w intencji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. To była inicjatywa Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, jednak w końcu wszyscy parafianie włączyli się w tę modlitwę – tłumaczy ks. kan. Romuald Zapadka.
– Postacie świętych i błogosławionych to ci, którzy upodobnili się do Chrystusa. Żyli w bardzo różnych okolicznościach, często w trudnych czasach, są tymi, którzy pokazują, jak można spełniać naukę Chrystusową żyjąc w konkretnych warunkach, i przez to są dla nas przykładem do naśladowania. To ma pozwolić nam nabrać odwagi na dawania świadectwa wiary – podkreśla abp Józef Górzyński.
Przewodniczył on uroczystej Mszy św. z wprowadzeniem relikwii. Homilię wygłosił ks. kan. Sławomir Ropiak, który przypomniał, że prymas Wyszyński bardzo często mówił o Maryi. – Uznanie królowania Matki Bożej to program dla nas. Naszym zadaniem jest budować jedność tak, jak nauczał bł. kard. Wyszyński: budować trzeba w prawdzie i w wolności, aby jedność wyrażała miłość – tłumaczył ks. Ropiak.
Relikwie pierwszego stopnia wprowadzone do świątyni to płytka krwi bł. Stefana Kard. Wyszyńskiego. Jest ona umieszczona w relikwiarzu, na którym znajduje się również wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej oraz słowa „Per Mariam Soli Deo”. To zawołanie biskupie błogosławionego: „Przez Maryję samemu Bogu”.
Na zakończenie liturgii odczytany został także dekret Arcybiskupa Metropolity Warmińskiego zmieniający nazwę olsztyńskiej parafii bł. Franciszki Siedliskiej na bł. Stefana Wyszyńskiego.
Drugim miejscem w archidiecezji warmińskiej, gdzie znajdować się będą relikwie bł. Wyszyńskiego będzie Stoczek Klasztorny, czyli miejsce internowania Prymasa Tysiąclecia w latach 1953 – 1954. Uroczystość wprowadzenia tam relikwii odbędzie się 12 października.
Łukasz Czechyra/Instytut Gość Media/AW