Relikwie bł. Rodziny Ulmów peregrynują po archidiecezji warmińskiej
– Nas oczywiście buduje przede wszystkim to, że to jest postawa na wskroś chrześcijańska. To co proces beatyfikacyjny wykazał, że ci ludzie byli motywowani przede wszystkim tą postawą wiary. My potrzebujemy takich znaków, bo to nam pokazuje, że Ewangelia to nie jest jakaś tylko idea piękna, którą przywołujemy po to, żeby się wewnętrznie budować, ale że ona jest czymś, co powinno być wprowadzane w życie – mówi abp Józef Górzyński.
– My staramy się to robić na co dzień w wymiarze, jaki każdy z nas ma w ramach zadań swojego życia. Modlimy się o to. Myślę, że refleksją dla wielu z nas w kontekście tej rodziny Ulmów, jest fakt, żebyśmy nie byli postawieni w takiej sytuacji, kiedy będziemy musieli wykazać tę postawę chrześcijańską właśnie w takim stopniu heroicznym – mówi pasterz. – Bogu dziękujemy, że nie musimy w takiej formule dawać życia. Ale to nie znaczy, że chrześcijańska postawa dawania życia drugiemu nie jest tutaj obecna. Bo my wiemy, że to są różne wymiary takiego życia, z myślą o innych dedykowania swojego życia w służbie drugiemu człowiekowi. Na tym polega życie chrześcijanina. Na co dzień tak rozumiemy życie chrześcijanina, który zakłada rodzinę. Bez tej postawy wiemy, że życie rodziny nie będzie w pełni ogarnięte właśnie postawą miłości. Nie będzie tam gotowości życia dla tego drugiego człowieka. Rodzina Ulmów daje ten pełny zakres, to znaczy ta dosłowność ofiarowania życia poprzez krwawą ofiarę. Natomiast my stajemy na drodze spełniania tego ideału w wymiarze naszego życia, jaki nam przyszło na co dzień przeżywać – mówi metropolita warmiński.
Jak dodaje Ks. Andrzej Wysocki, proboszcz parafii Krzyża Świętego w Szczytnie – Jest to ważne świadectwo dla naszych rodzin. Ja, to tak traktuję, tak jak wczytywałem się w historię rodziny Ulmów. Piękny jest przykład ich życia. Nie byli zamożni, ale wychowywali swoje dzieci w wierze. Dla mnie to jest przesłanie dla rodzin. Wiemy, że dzisiaj współczesne czasy są trudne dla rodzin, że nasze rodziny, można tak powiedzieć, pod względem duchowym ubożeją. I myślę, że właśnie te relikwie rodziny Ulmów spowodują, że będziemy bardziej doceniać życie rodzinne. I myślę, że warto, żebyśmy odbudowali rodzinę, żeby te rodziny właśnie były, jak to nasz papież, święty Jan Paweł II powiedział Bogiem silne – mówi duszpasterz.
Relikwie bł. rodziny Ulmów będą peregrynować po parafiach archidiecezji warmińskiej do 1 czerwca. W następnych dniach relikwie nawiedzą parafie w Nidzicy, Ostródzie, Braniewie, Bartoszycach, Olsztynie i Kętrzynie.
Beatyfikacja całej Rodziny Ulmów odbyła się 10 września 2023 roku w Markowej. Ogólnopolska peregrynacja relikwii zakończy się 12 września.
Ks. Marcin Sawicki/Bartosz Gołębiowski