Nawiedzenie relikwii bł. Stefana Wyszyńskiego w Ostródzie
Z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” relikwie Prymasa Tysiąclecia (patronuje on stowarzyszeniu) odwiedzają różne parafie. Peregrynacja odbywa się pod hasłem: „Samemu Bogu przez Maryję”.
W parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Ostródzie relikwie pojawiły się w sobotę 25 czerwca, a pożegnanie w niedzielę 26 czerwca rozpoczęło się od modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia. – W duchu nauki Prymasa Tysiąclecia, trwając przy jego relikwiach, chcemy prosić Boga o miłosierdzie nie tylko dla nas samych, ale także dla wszystkich naszych nieprzyjaciół. Niech ta modlitwa będzie także wołaniem o pokój – mówił ks. Roman Wiśniowiecki, proboszcz.
Po nabożeństwie miała miejsce Msza św., podczas której ks. Grzegorz Górnik MSF przybliżał wiernym istotę nauczania kard. Wyszyńskiego: wartość życia i rodziny, konieczność walki z nałogami i wadami narodowymi. – Mówił też niejednokrotnie o potrzebie głoszenia przez świeckich katolickiej nauki społecznej, dlatego dobrze, że to zadanie podejmują cały czas członkowie Civitas Christiana – mówił w homilii. – Prymas zawsze odwoływał się do Chrystusa, ponieważ to On jest źródłem całego porządku świata. Bez Boga i zasad moralnych ten porządek jest zburzony. Miejmy nadzieję, że przez to nawiedzenie relikwii na nowo odkryjemy nauczanie prymasa i wrócimy do tego źródła, by stać się ludźmi prawdziwie wolnymi – mówił ks. Górnik.
W kronice parafii Niepokalanego Poczęcia NMP znajduje się taki zapis: „Niezwykłym wydarzeniem dla parafii były nawiedziny Księdza Prymasa. W drodze z Gniezna do Olsztyna przejeżdżał przez Ostródę dnia 24 kwietnia 1962 r. W Ostródzie zatrzymał się zaledwie przez 2 godziny, wstępując do kościoła i przyjmując na plebanii skromny posiłek. Te krótkie chwile wystarczyły jednak, aby wyszła zobaczyć swego Prymasa cała Ostróda. O godz. 11.00, gdy nadjechał, biura były puste, cała trasa głównej drogi przy ul. Czarnieckego to jedno morze głów ludzkich. Parafianie obliczają, iż przywitało Księdza Prymasa około 15 tysięcy ludzi”.
Łukasz Czechyra/Instytut Gość Media