JEZUS ŻYJE!
W olsztyńskiej katedrze Wigilia Paschalna rozpoczęła się od liturgii poświęcenia ognia w kruchcie kościoła i zapaleniem Paschału, który symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. W dalszej części nabożeństwa odbyła się liturgia słowa. Ukazująca całą historię zbawienia, poczynając od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, proroctwa zapowiadające Mesjasza, aż do Ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa. Po czytaniach homilię wygłosił ks. kan. dr Tadeusz Marcinkowski.
– Na wielu drogach naszego życia i powołania szukamy zmartwychwstałego Jezusa, naszego Zbawiciela. Pragniemy doświadczyć Jego miłości, świętości i mocy, które nas uświęcają, uzdrawiają i chronią od wszelkich przejawów zła. Pragniemy łaski Jego pokoju, który przezwycięża nasze lęki. Zawsze znajdziemy Chrystusa w Kościele, który mimo prześladowań zewnętrznych i walk wewnętrznych nie słabnie i nie zginie. Będzie istniał, mimo wszystko, do końca czasów. Ta moc nie pochodzi od ludzi, ale od żyjącego Boga. W sakramentach świętych doświadczamy Bożego życia, którego nie zniszczy nawet śmierć. Zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią będzie naszym zwycięstwem. Jezus umarł, bo był prawdziwym Człowiekiem, zmartwychwstał, bo jest prawdziwym Bogiem. Mocą swojego ducha zabił śmierć, morderczynię człowieka, wzbudzającą w ludzkim sercu strach, niepokój i smutek. Odczuwamy bliskość żyjącego Jezusa w czasie modlitwy. Słyszymy Jego głos rozważając słowa Pisma Świętego. Mówi do nas również przez prozaiczne i znaczące wydarzenia życia. Jezus żyje! – mówił ks. Marcinkowski.
– Świadczy o tym Jego pusty grób w Jerozolimie nawiedzany przez miliony pielgrzymów oraz pogrzebowe szaty „Całunu Turyńskiego” i „Chusty z Manopello”, o których naukowcy, po wielu szczegółowych badaniach, stwierdzili, że nie zostały uczynione ręką ludzką. „Cuda Eucharystyczne” potwierdzone przez profesorów i laboratoryjne narzędzia wskazują na „tkankę serca Osoby Cierpiącej w stanie przed agonią”. Jezus zmartwychwstał! Świadczą o Nim miliony męczenników, którzy na przestrzeni 2000 lat chrześcijaństwa z powodu wyznawanej wiary w Chrystusa utracili doczesne życie. Nie lękali się śmierci, bo zaufali Jezusowi. O Jego zmartwychwstaniu świadczą również Święci, ludzie tej ziemi, którzy przemienieni wewnętrznie łaską Bożą stali się darem dla Kościoła i świata. O Jezusie zmartwychwstałym świadczą miliardy chrześcijan, duchownych i świeckich, ludzi, różnych epok, kultur, języków i ras, którzy na przestrzeni wieków czczą Go jako swojego Boga, Zbawiciela, Lekarza i Przyjaciela. Bóg nie umarł! Jezus żyje i cierpi, bo tak wiele osób gardzi Jego miłością i wyrzeka się Jego mocy – mówił kaznodzieja.
Po homilii odbyła się liturgia poświęcenia wody i zgromadzeni odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Ostatnim punktem Wigilii Paschalnej była liturgia eucharystyczna, która zakończyła się uroczystym błogosławieństwem.
Wigilia Paschalna rozpoczyna świętowanie Zmartwychwstania Pana Jezusa. Stanowi ona centralny moment Triduum Paschalnego. Jest najważniejszą i najpiękniejszą celebracją w całym roku liturgicznym. Dokonuje się Zwycięstwo Chrystusa nad grzechem, szatanem i śmiercią.
aw