Dzień pokuty i modlitwy w Kościele

W każdy piątek Wielkiego Postu w Kaplicy Jerozolimskiej w Olsztynie sprawowane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Pierwsze poprowadził abp Józef Górzyński. Zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski, pierwszy piątek Wielkiego Postu jest dniem modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich. Właśnie w tej intencji modlili się wierni zgromadzeni w kaplicy.

– Biskupi proszą, aby szczera modlitwa ofiarowana w tej intencji, wyrzeczenie i pokuta oraz jałmużna udzielana ubogim otworzyła nas na ducha autentycznego nawrócenia, byśmy walczyli z wszelkimi nadużyciami we wszystkich środowiskach, szczególnie we wspólnotach kościelnych, w których żyją i wzrastają dzieci i młodzież. Z taką intencją stajemy dzisiaj do przeżycia tej Drogi Krzyżowej. Niech prowadzi nas rozważanie, które pozwoli nam na spojrzenie na ten problem i nasze postawy wobec tego problemu – mówił abp Górzyński.

Po Drodze Krzyżowej odbyło się ucałowanie relikwii Krzyża Świętego.

Kaplica Jerozolimska przy ul. Grunwaldzkiej nie jest zbyt znanym olsztyńskim zabytkiem. – Szkoda, bo to wyjątkowe miejsce, którego powstanie związane jest z czasami późnego średniowiecza. Kaplica stała na obrzeżach miasta, w pobliżu szpitala dla trędowatych. Było to miejsce, gdzie zachodzili pielgrzymi wędrujący w stronę Dobrego Miasta. Kaplica zwana Jerozolimską jest poświęcona męce Chrystusa. Jest w niej bardzo wyrazista grupa Ukrzyżowania. Trzy rzeźby – Chrystus i dwóch łotrów – dominują we wnętrzu tej niewielkiej kaplicy – mówi ks. Zbigniew Czernik.

Przypomina, że Droga Krzyżowa odbywa się o godz. 20 w każdy piątek Wielkiego Postu, oprócz poprzedzającego Niedzielę Palmową. Poszczególne rozważania prowadzi inna osoba. – Na zakończenie każdego nabożeństwa jest ucałowanie relikwii Krzyża Świętego – podkreśla kapłan.

Kolejne nabożeństwa w Kaplicy Jerozolimskiej:

  • 6 marca – s. Kamila Leszczyńska CSC,
  • 13 marca – s. Dolorosa Kalinowska CSAP
  • 20 marca – ks. Stanisław Pietkiewicz,
  • 27 marca – bp Julian Wojtkowski.

Krzysztof Kozłowski/Instytut Gość Media