Dni pamięci Prymasa Tysiąclecia i Papieża Polaka
– Do tych dwóch postaci zawsze odnosimy się z wielkim szacunkiem i w ten dzień pamięci chcemy oddać im szczególną cześć – mówił we wprowadzeniu ks. kan. Stanisław Majewski, który przywitał zebranych w kościele. Następnie młodzież przedstawiła życiorys św. Jana Pawła II i sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego. W homilii ksiądz arcybiskup przypomniał, że pamięć o kimś związana jest z wdzięcznością.
– Ten kto kocha potrafi pamiętać i być wdzięcznym. Jesteśmy wdzięczni za to, że św. Jan Paweł II i kard. Stefan Wyszyński byli świadkami Chrystusowej Ewangelii. Dziękujemy nie tylko za to, że ją głosili, ale że żyli nią na co dzień – mówił abp Edmund.
– Jakimi byli świadkami? Byli świadkami prawdy ewangelicznej. Ci ludzie nie tylko głosili prawdę i mówili o niej. Ci ludzie cierpieli również przez prawdę. Prawda gwarantuje człowiekowi wolność. Człowiek, który kłamie nigdy nie jest wolny. Zawsze jest kimś sterowanym i zniewolonym. Tym dwóm ludziom przyszło przyjść w czasach wielkiego kłamstwa. Dlatego głoszona przez nich prawda była związana z cierpieniem. Świadectwo prawdy kosztuje, ale ono daje człowiekowi absolutna wewnętrzną wolność – tłumaczył.
Arcybiskup przywołał napis znajdujący się na polskim cmentarzu wojennym na Monte Cassino: „Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie”.
– Nie ma tam słowa miłość, ale jest wierność. Każdy na tyle kocha na ile jest wierny. To dotyczy Boga, ojczyzny i drugiego człowieka. Świadectwo prawdy musi się łączyć jeszcze z jedną wartością, a mianowicie miłością ojczyzny. Często chce się rozmyć te pojęcie. To co jest miłością ojczyzny wymaga niesłychanej wierności – podkreślał.
– Niech będzie to dzień wdzięczności, który przerodzi się w naszą życiową postawę, bo Jezus nie tyle o miłości mówił, ale ją urzeczywistniał całym swoim życiem – dodał.
– Całe moje życie religijne zawdzięczam kard. Wyszyńskiemu i św. Janowi Pawłowi II. Czas komuny nie był łatwy dla mojej rodziny, a oni wspierali nas swoim słowem, byciem z Polakami i przypłacili to niejednym cierpieniem – mówi pani Stanisława.
Uroczystości objął patronatem m.in. prezydent Polski Andrzej Duda. W Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych, poczty sztandarowe, a wartę honorową pełnili uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego CN-B im. Polskich Spadochroniarzy z Kętrzyna.
12 października uroczystości odbędą się także w Stoczku Klasztornym, gdzie 67 lat temu był internowany Prymas Tysiąclecia.
Ks. Dariusz Sonak/Instytut Gość Media