Abp Piszcz: Jezusowe ręce były zawsze nastawione na dobro
Nabożeństwo wielkopiątkowe rozpoczęło się liturgią słowa, w której naczelne miejsce zajął opis Męki Pańskiej według św. Jana. Po jej odczytaniu w swojej homilii arcybiskup Piszcz mówił o znaczeniu rąk Jezusa.
– Jezusowe ręce były zawsze nastawione na dobro, szeroko rozumiane dobro i ludzie obserwując to, wierzyli, że w tym człowieku, a konkretnie mówiąc w Jego rękach znajduje się jakaś wielka siła. Stąd te liczne wydarzenia w Ewangeliach dotyczące działania Jezusowych rąk. (…) To co było wiarą w Jezusa, było jednocześnie wiarą w dobroć tych rąk, które zostały przybite gwoźdźmi do krzyża. Bo ręce, dłonie ludzkie mają bardzo różną możliwość działania, albo dobrą albo złą – mówił arcybiskup Piszcz.
– (…) Co czynią nasze ręce? Czy rodzą dobro, czy zło? Czy miłości, czy nienawiść? Czy pokój, czy coś zupełnie przeciwnego?. Ręce są wielki darem. Jezus miał świadomość dobra swoich rąk i rąk Ojca. Dlatego Jego ostatnie zdanie w Ewangelii według św. Łukasza brzmiało „Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego”, bo są to ręce pełne miłości, opieki i tego wszystkiego czego spodziewa się człowiek – mówił arcybiskup senior.
– Może w dniu dzisiejszym postawmy sobie pytanie czy nasze ręce są rękami dobra, czy zła? Czy są rękami pokoju i miłości? Czy czegoś zupełnie przeciwnego? Prośmy również o jedno, byśmy mieli w sobie głęboką wiarę w dobroć rąk Jezusa i również do niego skierowali te słowa, które on wypowiedział do Ojca, słowa sparafrazowane, bo skierowane pod Jego adresem: „Panie Jezus, w Twoje ręce oddaję ducha mego” – zakończył arcybiskup Piszcz.
Po homilii w uroczystej modlitwie powszechnej w sposób szczególny modlono się o zachowanie pokoju na świecie, za papieża, biskupów, kapłanów, za starszych braci w wierze, za rządzących państwami, a także o ustanie epidemii. Po modlitwie odbyła się adoracja Krzyża Świętego i Komunia Święta.
W tym roku z racji epidemii nie odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem do Grobu Pańskiego. Liturgia zakończyła się specjalnym błogosławieństwem.
ms