740-lecie miasta Braniewa
– To jest nasza historia, która korzenie ma tutaj w Braniewie i chcemy to przypomnieć. Mam nadzieję, że przy okazji tego jubileuszu będą przywoływane piękne wydarzenia związane z miastem, z historią kościoła. Tutaj powstało jezuickie Collegium Hosianum, a swój początek ma seminarium duchowne – powiedział arcybiskup.
Wyjątkowość tego jubileuszu podkreślił Tomasz Sielicki, burmistrz Braniewa. -To najstarsze miasto na Warmii i pierwsza jej stolica, a także pierwsza siedziba biskupów warmińskich. Ta data mobilizuje nas do tego, aby w sposób wyjątkowy obchodzić jubileusz miasta Braniewa – dodał.
Mieszkańcy Braniewa cieszyli się, że przy okazji inauguracji obchodów nie zapomniano o duchowej sferze. – Swoją obecnością zaszczycił nas arcybiskup Józef Górzyński. Mieszkam w Braniewie od 1954 roku. Braniewo jest bardzo ładnym, które cały czas pięknieje i żyje tu dużo życzliwych ludzi – powiedziała pani Maria.
– Ksiądz arcybiskup podkreślił, że wiara i wartości z niej wypływające to są nasze korzenie, które powinniśmy pielęgnować i rozwijać, a które są dla nas drogowskazem w tych trudnych czasach – stwierdził pan Jarosław.
Włodarze Braniewa zaplanowali wiele wydarzeń artystyczno-kulturalnych, naukowo-historycznych i sportowych, które mają uczcić nadanie praw miejskich najstarszemu miastu na Warmii. Jednym z akcentów będzie podpisanie partnerstwa z chorwacką gminą Konavle z żupanii dubrownicko-neretwiańskiej.
Miasto na prawie lubeckim w 1254 roku lokował pierwszy biskup warmiński Anzelm. Braniewo należało do miast hanzeatyckich, a od XIII do końca XVIII wieku było prężnie działającym morskim portem handlowym. Co ciekawe do 2016 roku Braniewo – jako jedyna miejscowość w regionie – mogło poszczycić się własnym ogrodem zoologicznym.
fot. Tomasz Owczarek
źródło: Radio Olsztyn