Warsztaty ikonograficzne

Miejsce: Centrum Duszpasterskie Archidiecezji Warmińskiej, ul. Kopernika 47 w Olsztynie
Instytut Kultury Chrześcijańskiej działający w ramach Centrum Duszpasterskiego Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie oraz Schola Węgajty i Grupa Agathos zapraszają na WARSZTATY IKONOGRAFICZNE od listopada 2018 do marca 2019 roku w Olsztynie, przy ul. Kopernika 47.

Instytut Kultury Chrześcijańskiej

działający w ramach

Centrum Duszpasterskiego Archidiecezji Warmińskiej

w Olsztynie

oraz Schola Węgajty i Grupa Agathos

zapraszają na

WARSZTATY IKONOGRAFICZNE

od listopada 2018 do marca 2019 roku w Olsztynie, przy ul. Kopernika 47.

Zajęcia, prowadzone przez Małgorzatę Dżygadło – Niklaus ze Scholi Węgajty i Grupy Agathos oraz innych członków Grupy Agathos, zaplanowane są na 40 godzin (8 spotkań po 5 godzin). Odbywać się będą w soboty i niedziele ( dwa razy w miesiącu) w godzinach od 10 do 15. Zapraszamy osoby kontynuujące drogę ikony jak i tych, którzy chcieliby rozpocząć i poznać praktykę Ikonopisania !

Zaczynamy w sobotę, 10 listopada o godz.10.

Terminy spotkań podaję poniżej:

2018

10.11 – zajęcia I – rozpoczęcie (prelekcja + wprowadzenie w rysunek)

24.11 – zajęcia II – ( rysunek, ćwiczenia, przeniesienie szkicu na deskę)

02.12 – zajęcia III – ( prelekcja, otwarcie ikony)

08.12 – zajęcia IV – (ćwiczenia, rozpisywanie )

2019

20.01 – zajęcia V – ( malowanie )

02.02.- zajęcia VI – ( malowanie c d.)

09.02 – zajęcia VII – (kończenie malowania)

02.03 – zajęcia VIII – zakończenie (prace finalne, opisywanie ikony).

(termin dodatkowy/rezerwowy: 09.03.19)

(Prowadzący zastrzega sobie ewentualną możliwość zmiany nie więcej niż jednego terminu zajęć z przyczyn losowych lub zdrowotnych.)


Piszący swą pierwszą lub drugą ikonę pochylą się nad wizerunkiem Oblicza Chrystusa typu Mandylion – to propozycja także dla wszystkich tych, którzy nie zmierzyli się jeszcze z tym tematem. Przy kolejnej, nad Obliczem Anioła Pańskiego Angelos Kyrios. W następnej kolejności byłby możliwy Pantokrator (w półpostaci dla zaawansowanych ). Dla osób bardziej zaawansowanych*, które były już na prowadzonych przez nas warsztatach, tematem wiodącym będą wizerunki Matki Bożej (w typie Eleusa, Nikopoia, Orantka, Deomeni – do wyboru). Istnieje możliwość indywidualnych ustaleń z zaawansowanymi* w drodze ikony członkami Warmińskiej pracowni ikony.

Zajęcia odbywać się będą w niedużej grupie liczącej od 10 do 12 osób. Koszt 590 zł.

Uczestnicy pokrywają koszty materiałów, potrzebnych do wykonania ikony w wysokości 190** zł na osobę (początkujący oraz pracujący na dużej desce) lub 160 zł – kontynuujący (z własnymi pędzlami i paletą, na małej desce). Uczestnicy pokrywają także koszty warsztatowe w wysokości 400 zł, jeśli wyłoni się 12 osobowa grupa chętnych.

Dodatkowo każdy z uczestników wnosi opłatę jednorazową w wysokości 25 zł za korzystanie z pracowni w pomieszczeniach IKCH.

Materiały, które zostaną zakupione dla uczestników to:

. szpongowana deseczka, zagruntowana i wyszlifowana, rozmiar 25 x 30 cm (Mandylion, Angelos Kyrios), rozmiar 30 x 40 cm (MB),

. pędzle i paleta (dla początkujących), potrzebne pigmenty,

. kolorowy wzór ikonograficzny i komplet odbitek pomocniczych,

. materiały dodatkowe takie jak: kalka, farba akrylowa, blok techniczny itp.

Każdy z uczestników będzie musiał zapewnić sobie we własnym zakresie drobne materiały: ręcznik papierowy, szkicownik, ołówki, gumkę „chlebową”, cyrkiel i linijki.

Zgłoszenia prosimy wysyłać do 30 września na adres e- mail: [email protected]

Prosimy osoby zaczynające „drogę ikony” o informację na temat posiadanych zdolności manualnych, plastycznych czy rękodzielniczych i odpowiedź na pytanie: dlaczego chcę pisać ikonę? Prosimy także o podanie numeru telefonu kontaktowego, który byłby używany tylko do potrzebnych ustaleń w ramach warsztatów ikony.

O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

Informację o przyjęciu do grupy warsztatowej roześlemy mailowo prosząc jednocześnie o wpłatę w wysokości 250 zł do dnia 28 października 2018 roku na konto organizatora, Stowarzyszenia Węgajty: nr 34 1020 3541 0000 5902 0088 9394 z dopiskiem :warsztaty ikony IKCH.

W czasie zajęć będzie można zmierzyć się z tradycyjną techniką powstawania ikony. Każdy z uczestników, pod okiem osób z pracowni ikonograficznej Grupa Agathos wykona szkic, a następnie „ napisze” ikonę. Do malowania użyjemy takiej farby, jaką stosowało się w Bizancjum – tempery jajecznej. Zapoznamy się w zasadami kanonu i symboliką ikony.

Zakres działań proponowanych w pracowni:

1) Wykonanie ikony :

– wprowadzenie w tematykę, symbolikę i geometrię ikony;

– sporządzenie szkicu i przeniesienie go na deskę;

– ćwiczenia i wprawki rysunkowe i malarskie

– sporządzenie medium; malowanie ikony; ( bez złocenia );

– wykonanie tła, napisów końcowych, obrysu.

2) Wykład i prezentacje audiowizualne.

Jako zaawansowanych* w praktykę Ikonopisania traktuje się osoby, które ukończyły już i poświęciły co najmniej trzy ikony wykonane pod okiem prowadzących z Grupy Agathos.

Koszty materiałowe** są większe gdyż nasz stały i sprawdzony dostawca podobrazi podniósł cenę (po raz pierwszy od 6 lat!).

Grupa Agathos (od gr. agathos – dobry) powstała w 2003 r. Nazwa jest nawiązaniem do greckiej tradycji ikonopisania, do okresu, gdy chrześcijaństwo, jeszcze niepodzielone, wypracowało zasady sztuki sakralnej. Grupę stanowią katolicy zafascynowani pięknem i duchowa głębią ikony, sięgający do korzeni tradycji bizantyjskiej, przekonani o jej wartości tak dla Kościoła wschodniego jak i zachodniego. Kształcili się pod kierunkiem o. Zygfryda Kota SJ z Pracowni Św. Łukasza w Krakowie oraz Mateusza Środonia ze Studium Chrześcijańskiego Wschodu przy klasztorze oo. Dominikanów na Służewiu w Warszawie.

Członkowie grupy odbywali praktyki ikonograficzne w Studium Ikonopisania w Bielsku Podlaskim, w pracowni ikonograficznej klasztoru Evangelismos na greckiej wyspie Patmos oraz w Atelier Ikony w klasztorze Varatec, w Rumunii. Od trzech lat członkowie Grupy Agathos pogłębiają swoją wiedzę i praktykę w Atelier św. Eliasza, prowadzonym przez siostrę Mateuszę przy klasztorze Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich w Warszawie.

Ikony wykonane przez członków grupy znajdują się w domach prywatnych, a także w kościołach, m.in. Kaplicy Adoracji Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy, Kaplicy Oblicza Pańskiego w kościele w Nowym Kawkowie, w klasztorze Zwiastowania oo. Benedyktynów w Biskupowie.

Prace członków grupy można było oglądać na wielu wystawach, m.in.:

– Korzenie Sztuki Sakralnej w Sanktuarium Matki Bożej w Świętej Lipce (2015 i 2016)

– Festiwal Sztuki Sakralnej im Andrieja Tarkowskiego w Pontigny, we Francji (2014)

– Noc Muzeów w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy (2012 – 2014);

– Międzynarodowa wystawa „Ikona Dziś”, Warszawa, kościół oo. Dominikanów na Służewiu, 2008). Więcej informacji na www.agathos.art.pl

Grupa Agathos od 2009 roku współpracuje ze Scholą Węgajty, działającą na Warmii, już od ponad dwudziestu lat, w ramach Stowarzyszenia Węgajty. Zespół tworzą śpiewacy, aktorzy, muzycy, plastycy, teatrolodzy i muzykolodzy pochodzący z 6 krajów europejskich. Schola zajmuje się rekonstrukcją średniowiecznych dramatów liturgicznych, prezentacjami muzyczno-teatralnymi, badaniami nad tradycjami śpiewu liturgicznego i sakralnego, antropologią kultury oraz edukacją i animacją teatralną, muzyczną i plastyczną. Od 24 lat opracowuje i wykonuje najstarsze europejskie zabytki muzyczno-dramatyczne (rękopisy polskie, francuskie, włoskie, niemieckie). Ma w swoim dorobku i repertuarze 7 łacińskich średniowiecznych dramatów liturgicznych stanowiących kanon tego gatunku, które były prezentowane w całej Polsce oraz wielu krajach Europy. Poprzez połączenie twórczych sił i doświadczeń aktorów, śpiewaków, instrumentalistów, teatrologów, plastyków, liturgistów, zespół wypracował unikalny i rozpoznawalny idiom wykonawczy i stylistyczny, oparty na archaicznych i tradycyjnych technikach warsztatu muzyczno-teatralnego.

Więcej informacji na www.wegajty.pl.

W ramach programu Laboratorium Tradycji – Bogactwo mniejszości -Tradycja bizantyjska, prowadzimy wspólnie (Schola Węgajty i Grupa Agathos) od 2010 roku letnie warsztaty ikony i śpiewu w Ośrodku Teatralnym w Węgajtach i Nowym Kawkowie pod Olsztynem oraz – od czterech lat – w Sanktuarium w Świętej Lipce. Od 2011 roku prowadzimy kursy ikonograficzne w Centrum Artystycznym Sztukarnia w Warszawie, od 2012 roku w Instytucie Kultury Chrześcijańskiej w Olsztynie, od 2013 roku w Baccalarium, Klubie Pracowników Uniwersytetu na Kortowie. Od 2016 roku działa pracownia ikony w Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Dobrym Mieście a od tego roku, Krośnieńska pracownia ikony w Sanktuarium maryjnym w Krośnie koło Ornety.

ZAPRASZAMY!

Małgorzata Dżygadło-Niklaus, 16.09.2018 ( telefon kontaktowy: 600 00 52 53).