Archidiecezja Warmińska
  • Archidiecezja
    • O Archidiecezji Warmińskiej
    • Bazyliki i Sanktuaria
    • Kapituły
    • Duchowieństwo
      • Księża wg lat święceń
      • Księża emeryci i rezydenci
      • Księża kapelani
      • Księża pracujący poza diecezją
      • Księża na studiach
      • Zmarli kapłani
    • Zakony i zgromadzenia
      • Męskie
      • Żeńskie
    • Pierwszy Synod Archidiecezji
      • Synody Warmińskie
      • Skład osobowy Komisji Synodalnych
      • Sekretariat Synodu
    • Procesy Beatyfikacyjne
    • Kontakt
  • Biskupi
    • Arcybiskup Metropolita Warmiński Józef Górzyński
    • Biskup Pomocniczy Janusz Ostrowski
    • Arcybiskup Senior Wojciech Ziemba
    • Arcybiskup Senior Edmund Piszcz
    • Biskup Senior Julian Andrzej Wojtkowski
  • Kuria
    • Kancelaria
    • Wikariusze Generalni i Wikariusze Biskupi
    • Rzecznik prasowy/ Diecezjalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych
    • Komisje i Rady
    • Referenci i Delegaci
    • Egzorcysta
    • Pomoc ofiarom nadużyć seksualnych
    • Zapytania ofertowe
    • PROJEKTY UNIJNE
    • Kontakt
  • Wydziały
    • Wydział Duszpasterski
    • Wydział Ekonomiczny
    • Wydział Sztuki Kościelnej
    • Wydział Nauki Katolickiej
    • Wydział Duszpasterstwa Rodzin
  • Sąd Biskupi
  • Parafie
    • Lista parafii
    • Mapa Archidiecezji
    • Dokumenty do pobrania
  • Instytucje
    • Wyższe Seminarium Duchowne
    • Wydział Teologii
    • Warmińska Szkoła Biblijna
    • Archidiecezjalna Szkoła Muzyki Kościelnej
    • Media
      • Posłaniec Warmiński – Gość Niedzielny
      • Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne
        • Radio PLUS Olsztyn
    • Caritas
    • Instytut Kultury Chrześcijańskiej
    • Archiwum Archidiecezji Warmińskiej
    • Konwikt Kapłanów Warmińskich
    • Muzeum Archidiecezji Warmińskiej im. bpa Jana Obłąka w Olsztynie
    • Centrum Duszpasterskie Archidiecezji Warmińskiej im. ks. inf. Jana Jerzego Górnego
    • Ośrodek Edukacyjno-Wypoczynkowy Caritas w Rybakach
  • Duszpasterstwo
    • Duszpasterstwa specjalne i specjalistyczne
    • Duszpasterstwo Młodzieży
    • Bierzmowanie dorosłych
  • Menu
Szukaj
  • Wszystkie aktualności
  • Wszystkie wydarzenia
  • Wszystkie multimedia
  • Wszystkie parafie
  • Domy Zakonne
  • Personalia
  • Poczta

ARCHIDIECEZJA WARMIŃSKA

Jesteś tutaj: Archidiecezja Warmińska / Aktualności / Biskup Julian Wojtkowski ze statuetką świętego Jakuba

Biskup Julian Wojtkowski ze statuetką świętego Jakuba

20 stycznia 2017ArchidiecezjaDiecezja

Biskup senior Julian Wojtkowski z rąk Piotra Grzymowicz Prezydenta Olsztyna otrzymał statuetką świętego Jakuba za szczególne zasługi dla Stolicy Warmii i Mazur.

Spotkanie noworoczne z prezydentem Olsztyna Piotrem Grzymowiczem jest okazją do wręczenia najbardziej prestiżowego wyróżnienia, jakim jest Statuetka św. Jakuba. – W grudniu obradowała kapituła nagrody. Otrzymali ją ci, którzy wyróżniali się w pracy w swojej działalności w 2016 r. Za szczególne zasługi dla Olsztyna statuetkę św. Jakuba otrzymał bp Julina Wojtkowski. Znakomita postać, która w tym roku będzie obchodzić swoje 90. urodziny – mówił prezydent Piotr Grzymowicz.

Spotkanie noworoczne to okazja do podsumowania roku. Prezydent mówił o osiągnięciach miasta, jego rozwoju i nagrodach, które stolica Warmii i Mazur otrzymała w wielu krajowych i międzynarodowych konkursach. Przedstawiał również plany inwestycyjne na obecny rok. Podkreślał, że Olsztyn rozwija się dynamicznie, prowadzonych jest wiele inwestycji, które mają na celu polepszenie życia jego mieszkańców.

– Mam dość świeże spojrzenie na Olsztyn – mówił abp Józef Górzyński. – I rzeczywiście, zanim przyjechałem, słyszałem wiele dobrego o tym mieście. Byłem zaskoczony, jak wiele w Warszawie słyszałem dobrych rzeczy związanych z Olsztynem. Zawsze z uznaniem i podziwem, że tak tu się dużo dzieje. To jest powód do dumy, i tego gratuluję – mówił metropolita. Podkreślał związanie historii miasta z historią Kościoła. -To piękna i bogata historia, o której nie można zapomnieć – mówił abp Górzyński. – Jako Kościół chcemy żywo uczestniczyć w ubogacaniu tego regionu. Chcemy służyć tym, którzy podejmują trud w służbie drugiemu człowiekowi. To wartość wspólna. Wszyscy służymy mieszkańcom miasta i regionu – podkreślał metropolita.

Następnie odbyła się prezentacja nagrodzonych. W kategorii sportu statuetkę otrzymała Anna Harkowska, pięciokrotna srebrna medalistka paraolimpijska z Londynu i Rio de Janeiro; organizacje pozarządowe Barbara Rytwińska, nauka prof. Tadeusz Kamiński, kultura Bartosz Świątecki, zaś gospodarka Firma Żarna. Za szczególne zasługi dla Olsztyna statuetkę św. Jakuba otrzymał bp Julian Wojtkowski.

Podczas prezentacji osoby bp. Wojtkowskiego podkreślano, iż w posłudze duszpasterskiej nigdy nie korzystał z samochodu. Wolał podróże koleją i autobusem. Jego życie wypełnione jest pracą intelektualną. Wypromował 60 magistrów, 23 licencjatów i 13 doktorów teologii. Jest uznawany za najwybitniejszego dogmatyka mediewistę XX wieku. Biegle posługuje się łaciną i jest autorem wielu publikacji pism i tłumaczeń.

Po otrzymaniu nagrody bp Julian Wojtkowski powiedział: – Dziękuję Bogu, że powołał mnie do pracy na Warmii. 4 października 1945 r. jako 18-letni maturzysta wstąpiłem do seminarium lubelskiego dla diecezji warmińskiej. Z początkiem lipca 1952 r. przyszedłem do pracy do Olsztyna. W ciągu 65 lat Olsztyn rozrósł się czterokrotnie. W panoramie miasta Olsztyna zawsze byłem czarną plamą, zawsze w sutannie, zawsze pieszo, bez samochodu. Ale Olsztyn bardzo zmienił się w tych 65 latach. Bo wyciszył się, trzeba używać aparatów słuchowych, aby go usłyszeć. Bardzo odmłodniał, wszyscy są młodsi, bardzo zgrabni i żwawi. Wyprzedzają na ulicy, od niechcenia przebierając nogami i znikają na zakręcie, a ja spokojny idę dalej przebierając nogami. Młodemu, zgrabnemu, prężnemu miastu Olsztyn, całej wspólnocie składam na ręce pana prezydenta serdecznie podziękowanie za promień radości dla dziewięćdziesięciolatka.

Przemówienie bp. Juliana było wielokrotnie przerywane burzą oklasków.

– Trudno wyobrazić sobie czas powojenny w Olsztynie bez bp. Juliana Wojtkowskiego, bez jego spacerów po Olsztynie, oczywiście zawsze w sutannie. Osoba niezwykle skromna, a zarazem ta, której zawdzięczamy tam wiele. Przypomnę, profesor zwyczajny, wieloletni pedagog, osoba wielkiego serca, która przez wiele lat wychowywała alumnów, przyszłych kapłanów, mediewista, znawca teologii dogmatycznej. Dziś wspaniały tłumacz. Jemu zawdzięczamy tłumaczenie z łaciny dzieł kard. Stanisława Hozjusza, założyciela naszego seminarium. Ostatnio tłumaczył dzieła dotyczące źródeł poznania teologicznego Melchiora Kano. Rewelacja na rynku polskim. Olsztyn bez biskupa Juliana to nie byłby Olsztyn – podkreślał ks. Paweł Rabczyński, rektor WSD „Hosianum”.

– Jest to nagroda, która spośród nagród prezydenckich ma największy prestiż. Wręczamy ją od czternastu lat. Mamy wielu znakomitych laureatów. Można ją otrzymać tylko raz. Wiem, że wielu znakomitych olsztynian w następnych latach będzie nią wyróżniona – mówił prezydent.

Gość Niedzielny

 

Podziel się
  • Podziel się na facebooku
  • Podziel się na twitterze
  • Podziel się na Google+
  • Podziel się na Linkedin
  • Prześlij mailem
  • Print post
http://archwarmia.pl/wp-content/uploads/2017/09/9520845ss50669.jpg 500 750 import http://archwarmia.pl/wp-content/uploads/2017/09/archwarmherb-255x300.png import2017-01-20 22:13:532017-01-20 22:13:53Biskup Julian Wojtkowski ze statuetką świętego Jakuba
  • Diecezja
  • Dokumenty
  • Informacje z Kurii
  • Zapytania ofertowe

Instytucje Diecezjalne

  • Kuria Archidiecezji Warmińskiej
  • Sąd Biskupi
  • Caritas Warmińska
  • Wydział Teologii
  • WSD Hosianum
  • Warmińska Szkoła Biblijna
  • Warmińska Szkoła Duchowości
  • Archidiecezjalna Szkoła Muzyki Kościelnej
  • Archiwum Archidiecezji Warmińskiej
  • Konwikt Kapłanów Warmińskich
  • Centrum Duszpasterskie Archidiecezji Warmińskiej im. ks. inf. Jana Jerzego Górnego
  • Muzeum Pomnika Historii Frombork Zespół Katedralny
  • Muzeum Archidiecezji Warmińskiej im. bpa Jana Obłąka w Olsztynie
  • Ośrodek Wypoczynkowy Caritas w Rybakach
  • Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie
  • Sanktuarium Matki Bożej w Stoczku Klasztornym
  • Sanktuarium Matki Bożej w Świętej Lipce
  • Sanktuarium Matki Bożej w Krośnie
  • Sanktuarium Męki Pańskiej w Głotowie
  • Dom Rekolekcyjny „Zacheusz”
  • Dom Rekolekcyjny „Źródło Jakuba”
  • Dom Rekolekcyjny w Gietrzwałdzie

Ruchy i Stowarzyszenia

  • Służba Liturgiczna
  • Ruch Światło-Życie
  • Duszpasterstwo Młodzieży
  • Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
  • Domowy Kościół
  • Spotkania Małżeńskie
  • Wspólnota Świętej Rodziny
  • Odnowa w Duchu Świętym
  • Akcja Katolicka
  • Droga Neokatechumenalna
  • Ruch Rodzin Nazaretańskich
  • Szkoła Nowej Ewangelizacji
  • Wspólnota Benedictus
  • W Połowie Drogi
  • Ochotnicy cierpienia
  • Dzieło Misyjne
  • Civitas Christiana
  • Stowarzyszenie Przyjaciół „Hosianum”

Biskupi i Księża

  • Arcybiskup Metropolita Warmiński
  • Biskupi
  • Duchowieństwo
  • Zakony i zgromadzenia
  • Parafie

Media

  • Gość Niedzielny – Posłaniec Warmiński
  • Radio Plus Olsztyn
  • KAI
  • Radio Watykańskie
  • Stacja7.pl
  • Wiara.pl
  • Studia Warmińskie
  • Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne

Znajdź Mszę Św.

  • Codzienna adoracja w Olsztynie
  • Spowiedź w Olsztynie
  • Biblia

Kontakt

KURIA ARCHIDIECEZJI WARMIŃSKIEJ

ul. Pieniężnego 22,
10-006 Olsztyn
tel. 89 524 71 40
fax 89 524 71 72

Godziny urzędowania:
Poniedziałek-Piątek: 9.00-14.00

Kanclerz Kurii:
[email protected]

Notariusze:
[email protected]
[email protected]

Rzecznik Kurii i administrator strony:
[email protected]

Dojazd

© Copyright - Archidiecezja Warmińska - created by [email protected]
  • Kontakt
Franciszek: Modlitwa prowadzi nas ku coraz większej nadziei W Panamie w 2019 roku ŚDM w styczniu
Scroll to top